مقالات

فرآیند تولید بطری پلاستیک

lazy

بطری های پلاستیکی همواره نقش بسیاری در زندگی روزمره افراد دارند. از بطری های پلاستیکی در بسته بندی و نگهداری مواد مختلف مثل نوشابه، آب معدنی، دوغ، انواع نوشیدنی‌ها و … استفاده می‌شود. بطری های پلاستیکی و پلاستیک هایی که روزانه شما و تمامی افراد در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌دهند با توجه به نوع آن پلاستیک با گذراندن مراحل مختلفی تشکیل می‌شوند. در ادامه در رابطه با تولید بطری پلاستیکی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

در کل بطری‌های پلاستیکی برای نگهداری آب و مواد آشامیدنی به کار می‌روند و نوع آن‌ها نیز از پلی اتیلن (PET) می‌باشد، زیرا این مواد هم قوی و هم سبک می‌باشند.

شناخت دستگاه تولید بطری پلاستیکی

بطری های پلاستیکی موجود در بازار که با نام های بطری پت معروف هستند، تولید بطری پلاستیکی با دستگاهی صورت می‌گیرد که با نام دستگاه بادکن پت شناخته می‌شود و این دستگاه با توجه به میزان تیراژ و ظرفیت، تنوع مختلفی دارد. این دستگاه‌ها در دسته‌بندی های مختلفی موجود هستند که انواع آن‌ها عبارتند از: دستگاه بادکن پت اتوماتیک، دستگاه بادکن پت دستی و دستگاه پت نیمه دستی اتوماتیک.

دستگاه پت نیمه اتوماتیک از نظر کارکرد و مکانیزم مابین 2 دستگاه دیگر یعنی اتوماتیک و دستی می‌باشد و قسمت کوره آن به صورت اتوماتیک عمل می‌کند. در هر صورت کار تمامی این دستگاه‌ها تولید بطری پلاستیکی می‌باشد و تفاوت فقط در عملکرد آن ها می‌باشد.

قسمت‌های دستگاه بادکن پت

دستگاه باد کن پت در تولید بطری پلاستیکی از سه قسمت تشکیل شده است که به آنها اشاره خواهیم نمود.

کوره جهت گرم کردن پریفرم و آماده حالت پذیری شدن.

قسمت بادکن که دمیدن هوا داخل قالب‌های این قسمت انجام ‌می‌شود.

کمپرسور هوا که جهت دمیدن انجام می‌گیرد.

قالب بطری

با فرض بر اینکه یک قالب بطری شاخته شده است، برای اطمینان از اینکه شکل بطری ثابت و صاف خود را حفظ کند، با مولفه‌ای جداگانه از پلاستیک به طور همزمان در طول قالبگیری با بطری به هم متصل می‌شود.

در تولید بطری پلاستیکی ، قالب باید سریع خنک شود تا شکل نهایی آن تغییر نکند.

برای اینکه قالب سریع تر خنک شود دو روش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

در روش غیر مستقیم تولید بطری پلاستیکی می‌توان آب را می‌توان از طریق لوله به دور بطری پلاستیکی چرخاند و آن را سرد کرد. روش‌های مستقیم شامل استفاده از فشار هوا و یا دی اکسید کربن به طور مستقیم می‌باشد. هنگامی که بطری سرد شده و تنظیم شده باشد، آماده است تا از قالب خارج شود.

فرایند تولید بطری پلاستیکی

 تولید بطری پلاستیکی پت توسط دستگاه‌های بادکن پریفرم و در دستگاه تزریق انجام می‌شود. دستگاه های بادکن پت پریفرم انواع مختلفی دارد و می‌تواند دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک باشد. به طور کلی دستگاه بادکن از دو بخش اصلی تشکیل شده است.

بخش اول: آون دستگاه که شامل چند طبقه است و دمای انی المنت ها با توجه به رنگ و شکل پت تنظیم می‌شود.

بخش دوم بادکن دستگاه که شامل  PLC و گیره دستگاه است که قالب روی آن نصب می‌شود.

در این مرحله پت پریفرم که در آون نرم شده است درون قالب قرار گرفته است و با فشار هوا باد شده، به بدنه سرد قالب می‌چسبد و شکل قالب را به خود می‌گیرد.

مواد اولیه دستگاه تولید بطری پت

دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی پت بطور کلی مواد اولیه‌ای دارند که به نام پریفرم شناخته می‌شود. پریفرم ها توسط دستگاه‌های پریفرم ساز تولید می‌شوند و بعد از آن وارد چرخه تولید می‌شوند. معمولا اکثر تولید کننده‌های بطری پریفرم را بصورت آماده خریداری می‌کنند. دانستن این نکته بسیار مهم است که در دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی کیفیت محصولات نهایی با کیفیت پریفرم بسیار در ارتباط می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *