جارها

تاریخچه ظروف جار

جارها

امروزه ظروف جار یکی از محبوب ترین و کاربردیترین وسیله برای نگهداری موادی مانند حبوبات، کشک، سس، آجیل و.. در دست انسان می‌باشد که شاید نبود این جارها در زندگی انسان مشکل ایجاد کند و بدون این جارها نگهداری مواد غذایی خیلی هم راحت نباشد.

میخواهیم در این مقاله در رابطه با ظروف جار و انواع آن با شما صحبت کنیم تا اگر سوالاتی در این زمینه داشته و دارید برطرف شود. در ابتدا اصلا باید دید ظروف جار چیست؟

اگر بخواهیم ساده و به طور خلاصه بیان کنیم ظروف جار، به ظروف دهانه گشادی که اغلب به شکل استوانه و برای بسته بندی مواد غذایی مانند: عسل، مربا، ترشی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند ظروف جار می‌گویند.

تاریخچه ظروف جار

انسان‌ها از دیرباز برای نگهداری مواد غذایی از ظروف سفالی استفاده می‌کردند که برای بستن درب آن‌ها از پی حیوانات و یا موم زنبور عسل استفاده می‌کردند، باستان شناسان معتقدند که سومریها در هزاره سوم قبل از میلاد با شیشه آشنا شده‌اند، اما بازهم زمان دقیقی وجود ندارد که بدانیم انسان ها از چه زمانی با شیشه آشنا شده‌اند. اما با این وجود انسان‌ها قبل از سال 1858 میلادی از ظروف شیشه‌ای برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کردند ولی کماکان از پی حیوانات و موم زنبور عسل برای درب آن‌ها استفاده می‌کردند.

سرانجام در همان سال شخصی به نام میسن در نیویوک سیتی آمریکا ماشینی اختراع کرد که می‌توانست شیشه‌ها را دندانه دار کند، از آن پس ظروف شیشه‌ای جار با درب هایی از جنس روی که یک حلقه پلاستیکی دورش قرار می‌گرفت به بازار عرضه شد، حلقه پلاستیکی تعبیه شده دور درب برای این بود که مایعات و هوا به داخل شیشه نفوذ نکند.

در همان زمان در شهر بوفالو در نیویورک سیتی ویلیام کارلوس بال و برادرانش لوییز، لورنزو، فرانک و ادموند در تجارت جارهای تولید حلبی پوشیده شده با چوب برای نگهداری روغن و پی حیوانات و رنگ مشغول به فعالیت بودند.

در سال 1883 برادران بال در تقلید از میسن روند خود را تغییر داده و مشغول به تولید جارهای شیشه‌ای شدند و در سال 1886 جارهای شیشه‌ای برای نگهداری میوه و کمپوت را تولید کردند که این روش و خلاقیت به سرعت در کل آمریکا رواج پیدا کرد. قابل توجه است که هنوز مانند دو هزار سال پیش، 90 درصد تمام شیشه‌های جهان از آهک، سیلیس و کربنات سدیم تشکیل شده‌ است.

انواع ظروف جار بر اساس شکل

ظروف جار و پت پلاستیکی بر اساس شکل به این صورت تولید می‌شوند:

گرد، چهارگوش، شش گوش، شکلاتی، بیضی، گلابی، هشت گوش، خمره‌ای، هلالی، قلبی، زنبورداران، گلدونی و…..

این ظروف بر اساس حجم نیز به شرح زیر می‌باشد

350 سی سی

700 سی سی

1500 سی سی

2300 سی سی

و…

انواع جار بر اساس جنس

ظروف جار به دو شکل در بازار دیده می‌شود: پلاستیکی و شیشه‌ای، این ظروف نیز در ابعاد مختلف جهت مصرف تولید می‌شوند که یکی از پرفروش ترین جارها در بازار جار یک لیتری می‌باشد.

جار شیشه‌ای

جارهای شیشه‌ای تنوع بسیار بالایی دارند و توسط تولید کنندگان زیادی در ایران تولید می‌شوند، که هر کدام از این تولیدکنندگان با توجه به تجهیزات و استانداردهایی که در اختیار دارند در این زمینه فعال هستند. این ظروف در ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند و همانطور که گفته شد ظروف یک لیتری فروش بیشتری نسبت به سایرین دارد.

انواع ظروف شیشه‌ای که تولید و به بازار عرضه می‌شوند، دارای مدل های مختلفی بوده که این نوع از ظروف به دو صورت مختلف می‌باشند.

ظروف جار شیشه‌ای ساده؛ ظروف جار شیشه‌ای فانتزی

ظروف جار شیشه‌ای فانتزی در مدل ها با نام‌های متفاوت تولید می‌گردد که چند مورد از آن‌ها را نام برده‌ایم. جار شیشه‌ای کوپ عینکی، جار شیشه‌ای درب استوانه‌ای، جار شیشه‌ای مربایی، جار شیشه‌ای کوپ ساده، جار شیشه‌ای ساده، جار شیشه‌ای مدل دسری، جار شیشه‌ای مدل شکلاتی، جار شیشه‌ای مدل دواتی، جار شیشه‌ای مدل گرانولی

مزایا و  معایب جار شیشه‌ای

ظروف جار شیشه‌ای در بین مواد بسته بندی موجب واکنش و موجب تغییر در خواص آن نمی‌گردد.

شیشه غیر قابل نفوذ است.

شیشه شفاف است و اجاز رویت مواد بسته بندی را از داخل شیشه می‌دهد.

جار شیشه‌ای از استحکام بالاتری برخوردار می‌باشد.

درب ظروف شیشه‌ای به راحتی قابل باز و بسته شدن است.

معایب

احتما شکست جار شیشه‌ای نسبت به پلاستیکی بیشتر است.

مزایای استفاده از جار پلاستیکی

ظروف جار پلاستیکی بادوام است و از محافظت خوبی در برابر ضربه و همچنین نفوذپذیری برخوردار است.

ظاهری زیبا و مقاومت مکانیکی بالایی در برابر گازها دارد.

وزن کمتر و انعطاف پذیری بالایی دارد

معایب

ظروف جار پلاستیکی قابلیت نگهداری کمتری از نظر زمانی دارد

چرا تولیدکنندگان پلاستیکی و جار از پت استفاده می‌کنند؟

یکی از مزایایی که ظروف پت دارد دوام آن می‌باشد. به راحتی به هر شکل دلخواهی قالب ریزی شده و شکل می‌گیرند، مهر و موم کردن آن‌ها آسان است. از مهم ترین مسائل، بازیافت آن‌ها می‌باشد که با این پلاستیک‌ها امکان پذیر است. قیمت آن‌ها بسیار مرقون بصرفه می‌باشد. شفاف هستند و می‌توان از آن برای برنامه‌های مختلف بهره برد.

خرید ظروف جار

برای خرید ظروف جار باید دقت داشته باشید که برای چه کاری ظروف را می‌خواهید خریداری کنید چرا که ظروف جار بر دو دسته‌ی شیشه‌ای و پلاستیکی می‌باشند که هر کدام کارایی خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *